Gipsy

5. února 2009 v 14:27 | Domča |  Ponyclub
Gipsy je nádherná pětiletá pony klisna, kterou Pony club v prosinci 2008 adoptoval. Gipsy je umístěná v útulku Bianka nedaleko Dvora Králové nad Labem. Stejně jako Chica, i ona neměla jednoduchý život. Do útulku se dostala od původního majitele, který ji do útulku přivezl po úraze. Zjistilo se, že klisnička měla ránu v hlezenním kloubu, bohužel z této rány vznikla infekční arthritida v hleznu. Léčba byla dlouhá a nákladná a po léčbě byla Gipsy umístěna do útulku na rekonvalescenci, kdy poté měla být prodána.
Díky její úžasné povaze, vzhledu a komunikaci s lidmi bylo rozhodnuto, že po době rekonvalescence jako jediná zůstane v útulku pro stálé členy, praktikanty z veterinární školy a pro mladší děti a školy, jež útulek navštěvují. Všichni členové odsud se právě na této klisně učí rozpoznávat povahu koně a veškeré nemoci koní jsou ukazovány právě na ní, kde a jak co může vzniknout, jak probíhá ošetřování a obdobně. Díky svému absolutnímu klidu se také každý nový příchozí člen učí postupům jak čistit a pečovat o koně. U klisničky se započalo po plném doléčení s postupným opatrným zatěžováním dle rad veterináře a dočasným umístěním u našich veterinářů nejen pro zlepšení fyzické kondice, došlo i k dalším užitečným radám, co a jak dále.
Po návratu Gipsy zpět do útulku Bianka se začalo s jejím postupným přiježďováním a po konzultaci s veterinárním lékařem se dospělo k názoru, že je plně schopna mít hříbátko a že je plně schopná reprodukce. Po nalezení nádherného hřebce byla tímto připuštěna a po měsíci úspěšně zjištěna březost. Nyní je klisna ve druhé polovině březosti v klidovějším režimu, jsou jí podávány vitamíny a kloubní výživa.
Klisnička velice prospívá, její stav i kondice se zlepšuje a těšíme se všichni tedy na hezké a zdravé hříbátko. Klisničk u v útulku všichni milují, vodí ji na procházky do přírody a stala se vůdčí klisnou stáda. Jejím nejlepším kamarádem ve stádě zůstal těžce postižený koník Medly, který díky ní velice ožívá. Klisnička jakožto pětiletá je mladá a dle postupné zátěže a slov trenéra to vypadá, že by mohla být velice dobrou učitelkou mladším dětem.
Další osobou v jejím životě se stalo pár děvčat, které jí věnují mnohem více času než ostatním koním a tak se zde učí i zkrášlování koně například zaplétáním copánků a vytvářením různých dalších prvků k ozdobě koně.
Co se týče její práce s malými dětmi, je to koník učitel. Dokáže hodiny trpělivě snášet veškeré jejich mazlení a hlazení. A starší děvčata se s ní učí přirozené komunikaci, kdy jim klisna povolí a nechá si líbit například celkové zabalení do plachty, napojení koně touto metodou i ovládání bez vodítka, ohlávky, biče i jiných prostředků na dálku. Klisnička má také velice dobrý vztah a cit k postiženým lidem, kdy je v podstatě jediným koněm zde v útulku který se nechá ošetřovat i v případě že někdo sedí na vozíku nebo má jakýmkoli jiným způsobem horší pohyblivost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kikoušek - Your SBé ♥♥♥♥♥ Kikoušek - Your SBé ♥♥♥♥♥ | Web | 5. února 2009 v 19:53 | Reagovat

Krásná x))

2 Mia-Jedinečnéééé sbééé Mia-Jedinečnéééé sbééé | Web | 6. února 2009 v 14:05 | Reagovat

:)

3 Nasťa Nasťa | Web | 7. února 2009 v 12:58 | Reagovat

Spřátelím ráda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama